V sobotu 13. apríla sa uskutoční 21. ročník Furčianskeho maratónu

 25.03.2024

V sobotu 13. apríla sa uskutoční 21. ročník Furčianskeho maratónu-Memoriálu Štefana Semana. Preteky organizuje tradične O5 Bežecký klub Furča, ktorý založili v roku 2004. Túto športovú akciu už pravidelne podporuje aj mestská časť Košice-Dargovských hrdinov.

Štart pretekov bude pred budovou Stavebného bytového družstva III na Furčianskej 60 v sobotu 13. apríla ráno o 10. hodine, ešte predtým sa uskutoční slávnostné otvorenie. Maratónska súťaž sa pobeží na trati v lesoparku po promenádnom chodníku na Zelený dvor a späť (celkovo šesť kôl). Okrem maratónskej súťaže je možné prihlásiť sa aj do štafetového maratónu dvojčlenných družstiev.

Víťaz v mužskej kategórii sa stane držiteľom Putovného pohára Memoriálu Štefana Semana, víťazka v ženskej kategórii sa stane držiteľkou Pohára starostu mestskej časti Košice-Dargovských hrdinov. Držiteľom traťového rekordu v mužskej kategórii je Jozef Urban 2:35:27 h (v roku 2018) a v ženskej kategórii Ivana Butoracová 3:19:11 h (v roku 2022).

Tieto preteky sú súčasťou dvojkombinácie furčianskych maratónov. Sčítavať sa budú dosiahnuté časy na Furčianskom maratóne a na eXtrém maratóne, ktorý sa v našej mestskej časti uskutoční 27. júla a ktorý je považovaný za jeden z najťažších maratónov na Slovensku.

Štefan Seman počas svojej bežeckej kariéry zabehol 49 maratónov, 100-kilometrovú trať zvládol osemkrát, bežeckú 12-hodinovku absolvoval dvakrát, 24-hodinovku odbehol šesťkrát. Tento dlhoročný bežecký nadšenec, žijúci na Furči aj so svojou rodinou – manželkou Zlaticou a tromi deťmi – tragicky zahynul vo februári 1997 počas tréningového behu na trase vo Vysokých Tatrách.

Na 21. ročník Furčianskeho maratónu sa môžete prihlásiť do 4. apríla tu: www.maratonfurca.sk/memorial-registracia.

Zdroj foto: https://furcianskymaraton.rajce.idnes.cz.