V auguste sa začne oprava poškodeného mosta

 01.07.2024

V polovici augusta sa začne s opravou poškodeného mostného záveru a ďalších porúch mosta pri Pošte 22 na sídlisku Dargovských hrdinov. Na tomto riešení sa v stredu dohodli zástupcovia magistrátu mesta a spoločnosti Metrostav, ktorá tieto opravy vykoná na vlastné náklady v rámci reklamačného konania.

Metrostav zrekonštruoval spomínaný most v rokoch 2017 a 2018 za 1,09 milióna eur. V decembri minulého roka po výzve mesta opravili poškodený mostný záver na pravej strane mosta v smere na Mier. Jeden jazdný pruh na ľavej strane mosta (v smere von z mesta) je kvôli ďalším zisteným poškodeniam mostovky a mostného uzáveru momentálne pre dopravu uzavretý, motoristi a autobusy MHD tak môžu využívať jeden jazdný pruh na ľavej strane a dva jazdné pruhy na pravej strane.

Kompletné štyri pruhy my mohli motoristi a MHD využívať v septembri.

Mesto Košice a neskôr aj zhovotoviteľ si dali vypracovať znalecký posudok, čo spôsobilo neuspokojivý stav rekonštruovaného mosta. Kým mesto tvrdilo, že pri rekonštrukcii došlo ku konštrukčným chybám, zhotoviteľ videl problém skôr v tzv. bludných prúdoch. Ide o javy ku ktorým dochádza, ak sú časti elektrického obvodu na viacerých miestach vo vodivom kontakte s okolitým prostredím. Na stredajšom rokovaní sa však obe strany dohodli na tom, že Metrostav objedná 2 kusy nových mostných záverov a vymení ich za tie poškodené. Keďže ich výroba by mala trvať zhruba 6-7 týždňov, s prácami sa v zmysle dohody má začať v polovici augusta.

„Sme radi, že zvíťazil konštruktívny prístup a so zhotoviteľom sme sa v rámci reklamačného konania dohodli na odstránení konštrukčných chýb mosta. Pôjde o väčšiu opravu, než sme zažili minulý rok v decembri. Musia sa opraviť mostné závery na oboch stranách mosta, aby sa pevne ukotvili a nepretekala cez nich voda. Okrem toho dôjde k oprave mosta aj zdola s dôraznom na trámy a nosníky. Ak pôjde všetko hladko, oprava na oboch stranách mosta by mala trvať len niekoľko týždňov a v priebehu septembra by ho už bolo možné naplno využívať vo všetkých štyroch pruhoch,“ skonštatoval vedúci referátu dopravy magistrátu mesta Košice Jozef Mikula.

Zdroj: https://www.kosice.sk/clanok/poskodeny-most-na-furci-opravia-v-auguste