• ,
  • |
  • Mapa stránok |
  • E-mail kontakt
A- A A+
 
 

Bicyklom cez Dargov

Ak sa radi bicyklujete, tak tento článok vás určite zaujme. Dáme vám návod ako ísť bicyklom cez Dargov.

Trasu začíname v Košiciach na sídlisku Dargovských hrdinov pri čerpacej stanici MOL na odbočke smerom na Sady nad Torysou časť Zdoba. Ostrý ale krátky stupák hneď na začiatku našej trasy po predchádzajúcom zahriatí sa pri vyšliapnutí na Furču nebude pre nás žiadny problém a už frčíme dolu kopcom popri záhradkárskej lokalite až do Zdoby, ktorú len prechádzame. Za Zdobou prejdeme cez most ponad rieku Torysa a vchádzame do Bystera, kde budeme odbočovať do prava smerom na Košickú Polianku. Keďže sme doteraz šliapali len po rovine a dolu kopcom môžme sa začať psychicky pripravovať na stúpanie.

Vchádzame do Košickej Polianky, prídeme na malé námestíčko na ktorom sa vyberiem smerom doľava miernym hore kopcom. Pokračujeme cez celú dedinu, pričom sa točíme stále mierne doľava hore kopcom až vyjdeme na konci dediny na poľnú cestu, ktorá vedie k záhradkám, ktoré vidíme pred sebou roztrúsené na kopci. Niektorí sa určite zľaknú kopca, ktorý sa pred nimi objaví, ale kedže sme sa na to psychicky a aj kondične pripravili, prehodíme si ľahšie prevody a šliapeme po poľnej ceste hore kopcom. Po pravej strane míňame posledné chatky záhradkárskej osady a krížom cez pole nás stále vedie jediná široká poľná cesta, ktorá dáva stále viac a viac zabrať. Našťastie to nie je až taký dlhý kopec a po pár minútach šliapania sa dostávame na vrchol kopca, kde po ľavej strane bude skládka hnoja, čiže nič príjemné nato, aby sme sa tam moc dlho zdržiavali. Ale napriek tomu stojí za to sa obzrieť naspäť a vychutnať si pohľad na Krásnu nad Hornádom a blízke okolie.

Pokračujeme ďalej, ale tu musíme trochu dávať pozor, pretože po pár metroch od skládky hnoja budeme z našej peknej poľnej cesty odbočovať do ľava na trochu zarastenú cestu, ktorú nájdeme, hneď ako prekonáme horizont vrcholu. Čiže práve sme prkonali Toryskú pahorkatinu a uvedená cestička nás zvedie priamo do obce Vyšný Čaj. Nemal by byť problém nájsť uvedenú cestičku, pretože vrchol kopca je odkrytý a je možné sa pokochať krásnym výhľadom na celú kotlinu. Pred zjazdom, prekontrolovať funkčnosť bŕzd a hor sa dole. Obec Vyšný Čaj len prechádzame a pri autobusovej zastávke sa napojíme na križujúcu cestu smerom doľava. Po pár metroch odbočujeme do prava smerom na obec Ruskov. Trochu rozbitou asfaltkou sa dostaneme do Ruskova, kde odbočíme do prava a hneď na to pri autobusovej zastávke do ľava smerom na Slančík. Avšak kedže už máme pár kilometrov za sebou zastavujeme sa v miestnom pohostinstve, ktoré je trochu zašité, hneď za poštou treba odbočiť do úzkej uličky vľavo.

Po krátkom občerstvení pokračujeme od pohostinstva vľavo smerom na Slančík. Cesta sa nám začne trochu vlniť a odteraz budeme dlho stále len stúpať. Nepokračujeme až do Slančíka, ale na vrchole pri Regete odbočujeme doľava na červenú turistickú značku. Nemali by ste to prehliadnuť, pretože je tam drevená tabuľa s nápisom Regeta. Povrch cesty sa teraz trochu zhorší, ideme po červenej, ktorá nám občas z našej širokej lesnej cesty odbočí, ale my pokračujeme stále po lesnej ceste až na Dargovský priesmyk. Čaká nás 8 km stúpania, takže si treba rozložiť sily, kochať sa prírodou a nezabúdať na pitný režim. Trochu rozbitá cesta sa po pár kilometroch zlepší a pôjdeme opäť po celkom peknej asfaltke.

Po tvrdom šliapaní nás bude čakať odmena vo forme perfektného zjazdu až na Dargovský priesmyk. Počkáme pomalších cyklistov, môžme si pozrieť pamätník Víťazstva. Nasledujúci úsek budeme musieť prejsť po hlavnej ceste. Ale veľmi rýchlo sfrčíme smerom do prava do obce Dargov, v ktorej bude za autobusovou zastávkou odbočka vľavo na žltú turistickú značku, ktorá nás povedie Bačkovskou dolinou až na zrúcaniny hradu Parustan. Je to krásna asfaltová mierne stúpajúca cesta, počas ktorej si môžme prečítať na informačných tabuliach o Bačkovskej doline. Cestou sa môžeme osviežiť v peknej studničke s pitnou vodou, ktorú určite neprehliadneme, pretože je hneď vedľa cesty a dobre viditeľná. Asi po 6 km sa bude žltá značka točiť do ľava na lesnú rozbitú cestu. Takze opäť prehodíme na ľahšie prevody a asi po 500 metroch prídeme na rázcestie lesných ciest, kde sa stráca žlté značenie ale treba sa vybrať doprava smerom hore. Toto stúpanie niektorých možno dorazí a budú musieť aj trochu potlačiť, ale za sucha sa dá pri dobrej kondičke vyšliapať.

Asi po 200 metroch sa dostaneme na malú čistinku s chatkou a pekne upraveným ohniskom, kde nás čaká aj informačná turistická tabuľka o zrúcanine Parustan (hrad postavený v 13.storočí). Tu odporúčam vybrať špekáčky a slaninu a začať opekať, pretože je už čas obeda, takže si určite zaslúžime dlhšiu pauzu na obed. Kedže zrúcaniny nikde nevidíme, tak si za nimi budeme musieť dôjsť peši. Hneď za informačnou tabuľkou vedie lesný chodník do lesa, ktorý nás dovedie k Parustanu. Treba mať oči otvorené, pretože to je len pár zvyškov zo základov ktoré sú zarastené medzi stromami, ale určite je tam čo vidieť a človek si môže trochu vo fantázii predstavovať ako to tu v minulosti asi vyzeralo.

Po výdatnom obede sa spustíme späť do obce Dargov, kde budeme pokračovať po hlavnej ceste smerom do ľava na Sečovce. Pred Sečovcami odbočíme do obce Trnávka. V obci sa nám cesta skončí rázcestím a my sa vyberieme do ľava. Prejdeme na poľnú cestu popri miestnej vodnej nádrži a za nádržou odbočujeme na poľnú cestu do prava smerom na vykúkajúce vrcholky striech obce Zbehňov. Dostávame sa do obce Zbehňov kde pokračujeme po asfaltke smerom do prava na obec Malé Ozorovce, ktoré prechádzame a vchádzame do Veľkých Ozoroviec, kde sa zastavíme na kofolu a pivo v malej krčmičke po pravej strane cesty pri konci dediny. Táto krčmička sa vyznačuje tým, že už dvakrát sa mi stalo, že v sobotu poobede okolo 15.00 hod v nej nebolo živej duše, čo je dedinskú krčmu na Slovensku naozaj zázrak! Takže možno aj vy budeme mať to šťastie a budete jedinými hosťami uvedeného pohostinského zariadenia.

Po občerstvení sa pokračujeme po ceste cez Zemplínsku Teplicu, Slanské Nové Mesto do Slanca. Pri stúpaní do Slanca sa môžme kochať scenériou zrúcanín Slanského hradu. Uprostred obce pri autobusovej zastávke je krčma, kde sa môžme opäť osviežiť čapovanou kofolou a pivom a nabrať sily na vyšliapanie zvyšku kopca. Z vrcholu sa spúšťame 5 km dolu kopcom cez obec Rákoš až do Bohdanoviec, ktoré prechádzame a za Bohdanovcami míňame odbočku na Nižný čaj a asi po 500 metroch hľadáme po pravej strane odbočku na panelovú cestu, ktorá vedie cez priľahlú lúku. Prehodíme na ľahké prevody na šliapeme strmým kopcom, asi po 200 metroch bude odbočka z panelovej cesty na poľnú cestičku smerom ku osamelému stromu, ktorý vidíme na vrchole kopca. Vyberiem sa k tomu stromu za ktorým nás bude čakať krásny zjazd až do obce Nižná Hutka. Bude tam viacero poľných cestičiek, ale všetky vedú do uvedenej obce, takže výber nechám na vás. Z Nižnej Hutky pokračujeme popri Toryse po asfaltke cez záhradkársku lokalitu do Vyšnej Hutky, v ktorej pri kostole ktorý míňame po pravej strane odbočujeme do prava a dostávame sa na štrkovú cestu popri záhradkách až do Košickej Polianky. V Košickej Polianke sa napojíme na cestu ktoru sme už dnes šli a dostaneme sa až na námestíčko v obci. Odporúčam zísť dole na koniec námestíčka, kde bude krčma u Ďurka, kde je príjemné posedenie a môžme si dať vynikjúci langoš, poprípade zapekaný rožok s čapovanou kofolou alebo pivom. Z Košickej Polianky pokračujeme smerom na Byster a Zdobu späť do Košíc a vyjdeme tam kde sme začínali na Sídlisku Dargovských hrdinov.

Prajeme príjemné bicyklovanie bez nehody a defektov.

Doporučujem použiť turistickú mapu z VKÚ Harmanec, č.117 Slanské vrchy - Dargov

Восхитительное покрывало на кровать